Šachový klub Sobotka 2009 - TJ Spartak Vrchlabí B

Pipek Petr               1526F           0,5:0,5          1796F     Rigo Vít

Najman Jan             1865F             0:1              1987F     Tejkal Lubomír

Drahotský Luboš    1893F          0,5:0,5            1843F      Kalenský Jakub

Patočka Josef         1710F             0:1                1826F      Kučera Daniel

Hlavatý Jaroslav     1666F            0:1                1848F      Trojan Ondřej

Dudek Jaromír        1679F             0:1                1746F      Urválek Tomáš

Hejn Petr               1452N             0:1                 1721F      Kovář Ladislav

Čerych Petr            1369N           0,5:0,5             1646F      Vancl Ladislav

Tento víkend byl po šachové stránce opravdu bohatý. V sobotu jsme jeli na přeložený zápas Krajského přeboru na Lípu a v neděli nás čekal silný tým v Sobotce.

Paradoxem celého víkendu bylo i to, že oba zápasy sehrála v podstatě totožná sestava. Ze sobotní remízové sestavy si udělil na neděli volno kapitán "béčka" a jeho místo zaujal kapitán "áčka".

Ještě před vstupem do místnosti se o dobrou náladu mančaftu postaral Láďa Kovář, který s přibývajícími lety svůj tradiční předpartiový rituál ozvláštnil vtípky na téma (Když je dáma na....há a pindík jde do dámy).

Hráči Sobotky se pro tento rok přestěhovali z populárního baru do nemocničního prostředí místní polikliniky a hrací místnost mají situovanou hned vedle rentgenu. Dobrý způsob, jak osvítit soupeře a tím ho paralizovat. Na nás to mělo přesně opačný efekt. Po zasednutí za šachovnice kapitán družstva Sobotky pan Drahotský pronesl větičku, že s ohledem na jejich sestavu jsme si přijeli pro body a mohlo se začít.

Jelikož jsem sám měl v partii co dělat, tak se k průběhu dění za šachovnicemi vyjádřím v krátkosti.

Hned po začátku se na páté šachovnici stala malá sportovní tragédie panu Hlavatému, když Ondra v poloslovanské obraně v zahájení sebral dxc4 a nasadil vidličku na jezdce a střelce. Pan Hlavatý se pak ještě snažil sebrat pěšce na h7, ale po vzetí střelce partii vzdal. Ondra mi po partii říkal, že soupeř ještě mohl vzít koněm místo pěšce na h7, pěšce na e6 a pozici trochu zkomplikovat, ale i tak by to byla figura. Po nějakém čase skončila smírně partie mezi Lubošem Drahotským a Kubou na třetí desce. Při zpáteční cestě Luboš říkal, že Kuba stál pasivně. Tedy určitě dobrá remiz.

Zajímavý souboj slibovala první deska. Kde za domácí nastoupil mladý Petr Pipek, který se v loňském roce prezentoval dobrými výkony a za nás jsme nasadili Víta. Vítova hra je založena na útočném stylu. Partie se neodvíjela útokem na krále, jak jsem předpokládal, ale křídelním manévrováním. Hra nakonec skončila smírem. Další vývoj byl následující. Luboš stál na výhru,Dan soupeře přehrával, já jsem manévroval v pro mě v nových vodách a oba Láďové nestáli špatně. Láďa Kovář dostal nabídku remízi a já si říkal, že ji snad nevezeme a soupeře již v lepší pozici přehraje. Přání se mi vyplnilo a Láďa soupeře zavlekl do výměn, v kterých se lépe orientoval. A ejhle figura navíc.

Pak zafoukal "Větřík" a smetl černé figury pana Patočky. Další bod byl na světě. Láďa Vancl měl klasicky zavřenou pozici a čekalo se, zda-li jeho mladý soupeř přetrhne strunu a bude hrát na výhru. To se sice stalo, ale jak mi po zápase Láďa říkal, v hlavě měl výherní kombinaci. Bohužel nedohlédl nakonec. Partie se po nějaké chvíli dala za remíz. Poslední partii jsem dohrával já. Po odmítnutí nabídky remizi, jsem se odhodlal k útoku na krále. Bohužel jsem nekorektně obětoval jezdce za dva centrální piky. Moji pozici jsem viděl velmi černě, ale soupeř se bál o výsledek a po výměně dam se usadil na posledních třech řadách. Jedinou mojí nadějí bylo zkusit jít pěšci vpřed a tím ohrozit soupeřova krále. Toho jsem mezitím vylákal na šestou řadu. Bláhový plán vyšel do puntíku. Soupeře jsem dostal před nevykrytelný matový obraz a bylo. Uff.

Nakonec tedy velmi vysoká výhra nad obávaným soupeřem. V příštím kole přivítáme v staronovém domácím prostředí borce ze Dvora Králové nad Labem.

T. U.